Parowanie okien jest najczęściej związane z wysoką wilgotnością powietrza i niską temperaturą na zewnątrz. Skroplona woda może się osadzać zarówno na wewnętrznej, jak i na zewnętrznej powierzchni szyb. Parowanie okien może być sygnałem nieprawidłowo wykonanej stolarki okiennej, która najczęściej wymaga wymiany. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, jak należy postąpić w przypadku, gdy okna nieustannie parują.

Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Parowanie okien pojawia się wtedy, gdy para wodna styka się z zimną powierzchnią szyb. Co więcej, zaparowane szyby są najczęściej problemem we wnętrzach, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza, a temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa niż w mieszkaniu. Co ciekawe, parowanie okien może być też spowodowane nieprawidłowo wykonaną stolarką okienną. Ważne jest, aby w takim przypadku zadbać nie tylko o prawidłową wentylację pomieszczenia, ale też zdecydować się na wymianę okien. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się okna PCV, które są odporne na działanie kwasów i alkoholi. Ponadto wyróżniają się wysoką trwałością i zapewniają izolację cieplną.

Jakie są skuteczne sposoby zapobiegania parowania okien?

W celu zapobiegania parowaniu okien warto zadbać o prawidłową wentylację w pomieszczeniu. Ponadto kluczowe jest sprawdzenie szczelności okien i stanu uszczelek. W przypadku, gdy okna nie mają dobrej izolacji, warto zdecydować się na ich wymianę. Dobrym wyborem mogą okazać się okna aluminiowe lub okna PCV, które charakteryzują się doskonałą izolacją termiczną. Ponadto są one bardzo wytrzymałe i nie niszczą się pod wpływem czynników zewnętrznych. Ponadto mogą mieć one dowolny kolor i wymiar dopasowany do indywidualnych wymagań.

Leave a Reply