Drzwi zewnętrzne mają poważne zadanie do spełnienia. Nie tylko mają zapraszać gości do środka, czyli spełniać rolę reprezentacyjną, ale też chronić domowników przed niechcianymi gośćmi, tłumić dźwięki ulicy, zapewniając błogą ciszę. Jakie parametry wziąć pod uwagę przy zakupie drzwi do domu?

Dobra stolarka drzwiowa — czego szukać?

Zakup drzwi wejściowych to ważna decyzja, której nie podejmuje się pod wpływem chwili. Należy się solidnie przygotować do ich zakupu, porównać interesujące nas modele pod kątem naszych oczekiwań, najlepiej spisanych na kartce, by w momencie wizyty w salonie stolarki otworowej nie dostać oczopląsu, wybierając drzwi „po wyglądzie”. Pamiętać zawsze należy, że co jest do wszystkiego — jest do niczego. Zatem im bardziej drzwi są chwalone za „uniwersalizm”, tym bardziej jest w nich coś podejrzanego. Najlepiej jest kupować drzwi z salonu drzwi i okien – zamiast z oferty gazetki z marketu.

Szukając drzwi wejściowych, należy sprawdzić ich stopień wyciszenia. Tłumienie hałasów z zewnątrz jest tym ważniejsze im okolica, w której mieszkamy, położona jest bliżej obok głównych ulic, dróg krajowych czy też miejsc, w których zazwyczaj jest głośno: targowisko, restauracje, puby. Inne drzwi będą wskazane dla mieszkań w bloku, a inne dla domów z wystawą drzwi na główną arterię w mieście. Poziom izolacji akustycznej wtedy warto by  wynosił między 70 a 80 dB. Ich budowa pozwala stłumić hałas do bezpiecznych 40 dB.

Jakie jeszcze cechy powinny posiadać drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe mają zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, ochrony przed niebezpieczeństwami, dlatego trzeba dopilnować, aby gwarantowały one ochronę przed ogniem, włamaniem i stratami ciepła. Do domów jednorodzinnych należy wybrać modele tolerujące duże różnice temperatur, promieniowanie UV, o współczynniku przenikania ciepła U między 1,3 W/(m2*K) a 2,6 W/(m2*K) oraz klasie antywłamaniowej między RC1 a RC4. W ten sposób zapewnimy bliskim spokojne i bezpieczne życie.

Leave a Reply